ff fotó

A legtöbb ember szereti a fekete-fehér fotókat azaz a ff fotót. Papp Csaba fotóművész is nagyon szereti a ff fotót és ebben találja meg alkotásai számára az érzések kifejezésének legjobb lehetőségét. A fotózás hatalmas változásokon ment keresztül megjelenése óta, ez igaz ff fotókra is. Egyre profibb fényképezőgépek kerültek piacra azonban a mind alkalmas a ff fotó készítésére. A fekete-fehér fotók meg tudták állni a helyüket a mai napig.

Most bemutatunk néhány ötletet, amik segítenek abban, hogy még jobb fekete-fehér fotót készüljön. A digitális fényképezőgépek térhódításától kezdve a filmes fényképezőgépek háttérbe szorultak, de ez nem volt hatással a ff fotó készítés iránti töretlen vágyra. Mindezek ellenére sokan a mai napig visszatérnek a “hagyományos”, filmes gépekhez és azzal készítik a ff fotókat. Sok évvel ezelőtt csak fekete-fehérben fotókat hívhattak elő az emberek. Esetleges színezés a ff fotókon csak a fotó elkészülte után történhetett, amit a fotós készített el. Bár a technikai újítások lehetővé tették a színes fotózás elterjedését, ennek ellenére a fekete-fehér fotózás a mai napig különleges helyet foglal el a szívünkben. A fekete-fehér fotók sohasem mennek ki a divatból, varázslatos hangulatot kölcsönöznek a fotóidnak. A kontraszt meglepő eredményeket hozhat a ff fotókon. Ha a fotózandó tárgy vagy személy a háta mögül kapja a fényt és úgy készítesz fotót róla, a ff fekete-fehér képen csak a sziluettjét látod majd. A világító fehér és a nagyon sötét, fekete közötti kontraszt teszi a ff fotódat még erősebbé. A kontraszt mellett a tónusokra is érdemes figyelned.

A színes fotó színei a ff fekete-fehér fotókon tónusokká alakulnak. Tehát, minél színesebb a képed annál több tónusod lesz azt ff fotón is megjelníteni. Lényeges szempont, hogy fekete- fehérben leegyszerűsítheted a képet, amivel a zavaró tényezők számát is limitálod. Emellett jobban előtérbe helyezheted a fényeket és a kontrasztot, ami színes fotók esetében nem mindig szembetűnő. Egy ilyen fotó színesben laposnak mutathat, ff fekete-fehérben viszont könnyedén életre kelhet. Ezzel a módszerrel akár utólag is megmenthetsz egy képet, így ha vannak olyan fotóid, amiket amúgy kukáztál volna, érdemes lehet előtte megnézni, lehet ff fekete-fehérben működik. Lehet, hogy ha megválsz a színektől, azzal a fotó hibáitól is megszabadulsz, vagy épp az erősségeire helyezed a hangsúlyt egy tökéletes ff fotón.

Már említettem, hogy a színek hiánya miatt a fény és a kontraszt nagyobb hangsúlyt kap a ff fekete fehér fotón. Mivel a fény az egyik legfontosabb eleme a fotózásnak, érdemes lehet ezt minél inkább szem előtt tartanunk fotózáskor, ebben pedig a ff fekete-fehér nagy segítségünkre lehet. Egy színes képnél a színek könnyedén elterelik a figyelmet a fényről, ff fekete-fehérben viszont csupán világos és sötét részekre bontjuk a képet, amitől a fény máris a legszembetűnőbb eleme lesz a ff fotónak. Ilyen formán akár még jobb fotóssá is válhatunk, mert a ff fekete-fehér megtanít rá, hogyan találjuk meg és használjuk ki a fényt a kompozíciónkban. A színes fotók esetében az alapvető hangulatot gyakran maga a szín határozza meg. Fekete-fehér fotók esetében azonban nem élünk ezzel a lehetőséggel, így hagyjuk, hogy az érzelmeket teljes egészében maga a téma határozza meg. Ez ff fekete fehér portrék esetében nyilvánul meg igazán, amikor az emberek érzéseit próbáljuk megjeleníteni a fotónkon. Ilyenkor nagyon hatásos lehet a ff fekete fehér fotó választása, ha nem használunk színeket, hiszen az egyrész elterelheti a figyelmet, másrészt megváltoztathatja az alapvető hangulatot.

Azt javaslom, ff fekete-fehér portrék esetében koncentrálj a szemekre, hiszen az lesz a fotó leghangsúlyosabb pontja, ami a legtöbbet árulja el a képen szereplő ember érzelmi állapotáról. Ha teheted, fotózz úgy, hogy a fény megcsillanjon szemeken, ezzel is kiemelve azt, ami könnyedén életet lehel majd a ff fekete fehér fotóba, és segít elérni a kívánt hatást. Ha szeretnénk a fotóinkat egy művészibb irányba elmenni, a fekete-fehér egy jó lépés lehet ebbe az irányba. Én azonban még tovább mennénk van lehetőség a filmes hatás elérésére is a ff fekete fehér fotón. Ez úgy érhető el, hogy magas ISO-val fotózva kissé szemcséssé tehetjük a ff fekete fehér fotót. A magas ISO ugye növeli a kép zajosságát, amit alap esetben mindig el akarunk kerülni, hiszen színes fotók esetében nagyon csúnya fotót eredményez és egy csapásra tönkreteszi a képet. Fekete-fehérben azonban a zaj szemcsévé alakul, ami már egy egészen más hatást kelt. Olyasmi képet készíthetsz így, mintha filmszalagra fotóztad volna a ff fekete fehér képeket. Tudom, hogy kissé szokatlanul hangozhat ez a tipp, hiszen nem tűnik okos dolognak szándékosan roncsolni egy kép minőségét. De ha belegondolsz, ff fekete-fehérben ennek nagyon is sok értelme van, ha egy bizonyos képi világ elérése a cél.

A filmekben gyakran használnak némi szemcsésítést, hogy a digitális képet filmszerűbbé tegyék. A mozivásznon ez ugyanis jobban fest, mint egy tűéles, digitális kép. A fotózásnál ez ugyanígy működik, a ff fekete-fehérben pedig használhatod a magasabb ISO-t erre a célra.